Lokalizacja | Facebook
 +48 94 316 62 90 / +48 503 176 949
 blazkiewicz@interia.pl

 GÓRA CHEŁMSKA - KOSZALIN

Góra Chełmska (Góra Krzyżanka). Jedna ze świętych gór Pomorza, w województwie zachodniopomorskim w obrębie granic miejskich Koszalina; wysokość 136,2 m n.p.m. Na szczycie Góry Chełmskiej znajduje się zbudowana w 1888r. wieża widokowa (wysokość 31,5 m.) dostępna dla zwiedzających  oraz nadajnik radiowo-telewizyjny.

Podczas pielgrzymki do Polski 1.06.1991r.Msze Świętą w Kapliczce odprawił Ojciec Święty Jan Paweł II. W tym wyjątkowym dniu miałem zaszczyt podawać Papieżowi do stału podczas uroczystego obiadu.

OGRODY HORTULUS - DOBRZYCA

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy powstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono tu 25 ogrodów tematycznych, m.in. francuski, śródziemnomorski, skalny, wodny, cienisty. Są ogrody użytkowe pełne ziół i warzyw, a także ogrody zmysłów w stylu angielskim. Ciekawą grupę stanowią też ogrody dźwięku, w których szeleszczą trawy, pluska woda. Ważną rolę w tych założeniach odgrywają detale i elementy małej architektury: rzeźby, mostki, groty, okna widokowe, fontanny. W Dobrzycy bez problemu można znaleźć kompozycję bliską swemu sercu i potraktować ją jako "ściągawkę". Ogrody przylegają do szkółki roślin ozdobnych i Centrum Ogrodniczego z marketem Ogród i Galeria. Jest też caffe bar Barwinek, gdzie można nabrać sił po spacerze.

www.hortulus.com.pl


 

LATARNIA MORSKA W GĄSKACH

 Latarnia w Gąskach została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 50,2 metra. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody - aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.
 

BURSZTYNOWY PAŁAC - STRZEKĘCINO

 Bursztynowy Pałac położony wśród wspaniałego ogrodu, blisko jeziora, które za swój dom upodobały sobie głównie dzikie kaczki oraz majestatyczne białe i czarne łabędzie. Spędzenie kilku chwil, szczególnie o zachodzie słońca, sprawi, że każdy zrozumie jak mogą spełniać się skryte marzenia.Pomiędzy pałacami pobłyskuje błękitną taflą niewielkie jezioro. Całość otacza starannie utrzymany park krajobrazowy. Stylowo zachowany wystrój wnętrz i przepiękne otoczenie nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat.

SKANSEN CHLEBA W USTRONIU MORSKIM

W stylizowanej na XIX-wieczną chacie znajduje się jedno z 2 w Polsce muzeów chleba. Skansen chleba w Ustroniu Morskim to wyjątkowe miejsce, które pozwala na podróż do przeszłości, w czasy kiedy to gospodynie wypiekały same chleb. W nim wypiekają się na oczach gości bochny chleba przygotowywanego według starych receptur.
Na miejscu można skosztować staropolskiego jadła oraz samosdzielnie piec chleb w piecu opalanym drewnem. Przygoda zaczyna się od własnoręcznego zmielenia mąki a następnie do samego wypieku. Poza tradycyjnym wypiekiem pieczywa, oferta skansenu, to również ciekawe prelekcje dotyczące historii młynarstwa i piekarnictwa. Zapraszamy grupy zorganizowane na spotkania i biesiady.

KOŁOBRZEG

    Jednym z nadmorskich obiektów jest kołobrzeskie molo, które ma długość 220 metrów i szerokość 9 metrów. Na końcu pomostu zakończonego dwupoziomową głowicą znajduje sie przystań dla małych statków spacerowych i można popłynąć stąd na małe rejsy widokowe.Jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce.
 Port w Kołobrzegu to właściwie trzy osobne porty: port rybacki, przystań żeglugi i port Marynarki Wojennej. Atrakcje stanowia dwa niezwykłe okrety wojskowe: kutry ratownicze marynarki wojennej.
Port w Kołobrzegu jest ośrodkiem rybołóstwa rybnego. Można bowiem wyruszyć nimi na połów ryb.
Statki wycieczkowe wyruszają w kilkugodzinne rejsy. Większe i mniejsze statki  wycieczkowe można oglądać podczas spacerów na molo.
Ratusz w Kołobrzegu pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, został zbudowany na ruinach gotyckiego ratusza. W jego wnętrzu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, Sala Koncertowa oraz kawiarnia.
Starówka mieści się pomiędzy Ratuszem a rzeką Parsętą. To obszar największej aktywności rozrywkowej, gdzie znajduje się wiele pubów, kawiarni, cukierni, restauracji oraz sklepów. Cała okolica jest zamknięta dla samochodów. Na oświetlonych lampionami uliczkach wytyczono deptaki, którymi spacerują turyści.


DARŁOWO - RUGENWALDE

Zamek Książąt Pomorskich

Ratusz Miejski i Pomnik Rybaka

Kościół Mariacki

Latarnia MorskaInne atrakcje, które warto zobaczyć:

    Kaszuby (Szymbark) - min. najdłuższa deska świata (36,83m długości), Dom Sybiraka, Dom stojący na głowie;
    Nacław - Polanów - Aleja Bukowa (ok.30 km);
    Krąg -  przed wojną Zamek Rycerski Von Podewils, aktualnie Hotel (ok.40 km);
    Warcino - Pałac, dawna rezydencja Bismarcka, obecnie Szkoła Leśna (ok.45 km);
    Świerzno - dawna rezydencja Pastora, obecnie szlifiernia bursztynu i sklepik z bursztynami (ok.55 km.).